FASTCAP SB-15X18SS SpeedBrace 15-by-18-Inch Stainless Steel Shelving Bracket
★★★★★ 5.0 141 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ravir.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Description In your shop or home, there is no faster or easier way to create a work surface or hang a shelf than by installing FastCap SpeedBraces. They are simple to install and level with conduit holes to run cables and cords making them ideal for that extra computer station or sewing table. They utilize folded steel construction for extra strength and stability making them ideal for creating extra work space in the shop. Each pair of SpeedBraces has a load capacity of 1000 lbs. (per pair on 16" centers.) Sold individually. From the Manufacturer The SpeedBrace, from FastCap, offers notched alignment design for fast and easy alignment and installation. They also feature cutouts for communication and power wire management. Multiple sizes and finishes are available to suit your application.
  • Cutout for communication and power wire management
  • Load capacity is 1000 lbs. Per pair on 16 inch centers
  • Durable powdercoated finish
  • Quick install with notch alignment design for fast and easy alignment
  • Stainless steel for outdoor use
  • 500 lbs load capacity per pair on 16 inch centers
  • Double notch alignment design for fast and easy alignment
  • Holes designed for wire management
  • 15" x 18" size can be installed either way for maximum fit
UPC 663807999603
Set Name Pair
Brand Name FastCap
Item Depth 18 inches
Item Weight 3.99 Pounds
Finish Types Powder Coated
Manufacturer FASTCAP
Model Number SB-15X18SS
Material Type Stainless Steel
Mounting Type Wall Mount
Item Dimensions 18 x 16 x 4 inches
Manufacturer Part Number SB-15X18SS
Global Trade Identification Number 00663807999603
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
141 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (127)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (14)